Relacje

W Katowicach odbył się pierwszy w tym roku rankingowy turniej z cyklu Grand Prix Polski WiK POL TOUR, w którym na zwycięzcę czeka Opel Corsa. Do gry przystąpiło 174 bilardzistów, a do samochodu najbardziej „zbliżył się” Michał Czarnecki z Duetu Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki, pokonując w finale Mateusza Śniegockiego z Hadesu Poznań 7:6.

      Informacja o rewelacyjnej nagrodzie szybko obiegła środowisko. Krajowa czołówka zintensyfikowała treningi, a goniąca za nimi duża grupa pierwszoligowców postanowiła pokazać, iż nie jest na straconej pozycji. W fazie grupowej, gdzie każdy zagrał kilka pojedynków nie było niespodzianek. Faworyci nie zawiedli. Do 64. awansowali jednak także silni juniorzy i prezentujący dobry poziom gracze dotychczas „stojący” w drugiej linii. Na tym etapie kto przygrywał mecz, ten odpadał. Pierwszym został Mariusz Roter z Mario-Unitor B Mikołów (nr 7 rankingu 2008), którego odesłał do domu Michał Berkec z Zakręconej Bili Poznań. W 1/16 pożegnał turniej Mariusz Skoneczny z Duetu Lipiński Dachy Tomaszów Maz. (numer 4 rankingu 2008). Przegrał z Dominikiem Zającem z Trefla Sopot. Prawdziwa niespodzianka pojawiła się rundę później. Michał Kędzior z Pino Dębica (16. w rankingu) 7:6 wygrał z Tomaszem Kapłanem – Ósemka Rzeszów (nr 1 krajowej listy 2008). Kędzior przegrywał 4:6, potrafił jednak się „odrodzić”. Podobnie miał w następnym meczu, gdy 0:5 miał z Wojciechem Trajdosem (Trefl) i uległ jedynie 6:7. W ostatniej partii nie wpadło mu nic z rozbicia i Wojtek nie dopuścił go do stołu. W tej rundzie ciekawe pojedynki zagrali także Adam Skoneczny – Duet Lipiński Dachy z Wojciechem Szewczykiem – Konsalnet Warszawa (7:5) i Radosław Babica – Nosan Kielce z Michałem Czarneckim – Duet (4:7). Babica przy stanie 4:6 pomylił się na kończącej partię „ósemce”. W ostatnim pojedynku 1/4 finału Mateusz Śniegocki – Hades Poznań wygrał z Piotrem Ostrowskim – Duet 7:2. W ten sposób pary półfinałowe tworzyli – M.Czarnecki – A. Skoneczny oraz W. Trajdos i M. Śniegocki. W walce dwóch bilardzistów Duetu lepszy okazał się Michał Czarnecki – 7:5, natomiast Śniegocki 7:6 wygrał z Trajdosem. W tym meczu Trajdos zawiódł. Prowadził 5:1 i kilka razy miał szansę podwyższyć wynik. Mylił się jednak w kolejnych partiach. W decydującym rozbiciu Śniegockiemu nic nie wpadło przy otwarciu partii. Do gry przystąpił Trajdos i po wbiciu 6 bil niespodziewanie „zastawił się” na ostatniej. Próba wbicia po uderzeniu białej od bandy się nie powiodła. To wystarczyło Mateuszowi.

      Finał wg wszelkich symulacji powinien należeć do Śniegockiego. To on ma 4 tytuły mistrza Polski i znacznie większe osiągnięcia na arenie międzynarodowej, ale ostatnio z Czarneckim bilans bezpośrednich pojedynków to 0:3. Zaczęło się także od prowadzenia Michała. Przy stanie 6:4 Mateusz pomylił się na wbiciu bili i Czarneckiemu pozostały dwie łatwe kule. Ku zdumieniu widzów „schował” sobie białą po wbiciu pierwszej. Próba wykonania skoku się nie powiodła i zrobiło się 6:5. Chwilę potem było 6:6. Trzynasta partia to festiwal błędów. Zdenerwowani nie potrafili zakończyć rozgrywki. Najpierw Czarnecki chybił ostatnią bilę, a potem Śniegocki precyzyjnie nie wykonał prostego strzału. W efekcie Michał został skazany na sukces. Po raz pierwszy utalentowany zawodnik z Tomaszowa Mazowieckiego stanął z pucharem i złotym medalem WiK POL TOUR.

      W klubie „Black 8” w Katowicach nie brakowało także dodatkowych emocji. Związane były one z kontrolą antydopingową. Pracownicy Komisji ds. zwalczania dopingu w sporcie pobrali próbki od 6 graczy. Byli to: D. Zając, M. Roter, M. Śniegocki, M. Skoneczny, R. Zachar i D. Jędrzejczak. Wyniki poznamy za ok. 3 tygodnie. Dodajmy, że po kontroli przeprowadzonej podczas grudniowych mistrzostw Polski „pozytywny” wynik miał Hubert Łopotko. Obecnie oczekujemy na decyzję Komisji Dyscyplinarnej PZBil. Z dużym prawdopodobieństwem nie zobaczymy Łopotki w turniejach 2009 roku. Systematyczne badania kontrolne są ważnym elementem w programie Polskiego Związku Bilardowego. Kierownictwo organizacji zapowiedziało ostrą walkę z patologiami w sporcie. Każdy, kto zdecydował się na grę w bilard musi mieć tego świadomość.

      Podziękowania należą się gospodarzowi zawodów – klubowi „Black 8”, sponsorom cyklu oraz duetowi sędziowskiemu: Waldemarowi Dębskiemu i Markowi Marcinkowskiemu.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Michał Kędzior 6
Wojciech Trajdos 7
Wojciech Trajdos 6
Mateusz Śniegocki 7
Mateusz Śniegocki 7
Piotr Ostrowski 2
Mateusz Śniegocki 6
Michał Czarnecki 7
Radosław Babica 4
Michał Czarnecki 7
Michał Czarnecki 7
Adam Skoneczny 5
Wojciech Szewczyk 5
Adam Skoneczny 7

Nowym liderem w wyścigu do samochodu Opel Corsa został Mateusz Śniegocki z Hadesu Poznań. On bowiem zwyciężył w drugim turnieju Grand Prix Polski WiK POL TOUR. Zawody odbyły się w Łodzi, a Śniegocki w finale 7:4 pokonał Sławomira Nowaka z Konsalnetu Warszawa. Wcześniej Mateusz wyeliminował najgroźniejszego rywala – Michała Czarneckiego z Duetu Lipiński Dachy Tomaszów Mazowiecki.

      Przypomnijmy, że Czarnecki wygrał pierwszy turniej przeprowadzony w Katowicach. Wtedy minimalnie okazał się lepszy od Mateusza. Tym razem musiał uznać jego wyższość i zakończył gry na 9 lokacie. W imprezie, której gospodarzem było Łódzkie Stowarzyszenie Bilarda Sportowego wystartował 192 zawodników, co jest nowym rekordem uczestnictwa. W historii polskiego sportu bilardowego nie było jeszcze tak licznej imprezy.

      Łódź ze względu na swoje położenie jest bardzo dobrym miejscem do organizacji centralnych zawodów. Ale lokalizacja to nie wszystko. Najważniejszym jest solidny partner. A takim jest ŁSBS oraz klub Frame. Cenne jest także, iż sportowe działania bilardowe wspierają władze miejskie. Pozwala to przygotować imprezy na wysokim poziomie.

      W III Mistrzostwach Łodzi rozgrywanych w odmianę 10-bil pierwszą fazą były gry grupowe. Do 32 grup wpisano po 6 zawodników. W pojedynkach systemem każdy z każdym generalnie zwyciężali faworyci, ale nie obyło się bez niespodzianek. Zaliczyć do nich można zwycięstwo 15-letniego Marcela Fortuńskiego (Baribal Lubin) nad dwukrotnym mistrzem Polski Mariuszem Roterem (Mario Unitor B Mikołów); Mateusza Stefańczyka (Fugit Kielce) nad mistrzem Polski Michałem Lichodziejewskim (Baribal Lubin); K. Podębskiego i B. Tomaszewskiego (Frame Łódź) nad mistrzem kraju, zwycięzcą Dynamic Bilard Best of the East Robertem Zacharem (Baribal Lubin), czy przegranie aż trzech meczów przez rozstawionego Krystiana Piekarskiego (Metal Fach LP Sokółka). W konsekwencji ten ostatni wraz z kilkoma innymi liderami grup: M. Klimkiem – Bila Tarnów; M. Marcinkiewiczem – Konsalnet Warszawa; M. Grechem – Dziewiątka Tarnów; M. Kubalskim – Konsalnet Warszawa i T. Malinowskim (Frame Łódź) nie awansowali do fazy pucharowej. Natomiast pozytywnie zaskoczyli: Jakub Pociask – Pino Dębica, Adrian Dela – UKS 13 Joker Tomaszów Maz. i Ziemowit Janaszek – Nosan Kielce. Z grup nie wyszli także dwaj niemieccy zawodnicy Adrian Gaska i Michael Wolf. Ocenili jednak udział w naszej imprezie bardzo pozytywnie. Do statystyk pierwszego etapu należy dodać, że 14 graczy wygrało wszystkie pięć meczy w grupach. Najlepszy bilans małych punktów mieli: R. Babica – 20:1, B. Rozwadowski – 20:2, M. Turkowski – 20:3 i K. Skowerski – 20:4 wszyscy z Nosanu Kielce.

      Faza pucharowa od „wysłania” do domu dwóch najbardziej utytułowanych polskich bilardzistów. Grzegorz Matwijczyk (Unitor B Mario Mikołów) pokonał 7:3 Tomasza Kapłana (Ósemka Rzeszów) – 10-krotnego mistrza Polski, a Dawid Jędrzejczak (TREFL Sopot) poprawił korzystny dla siebie bilans meczów z Radosławem Babicą wygrywając 7:6. Dalekie 33 miejsce tych zawodników może znacznie oddalić ich szanse na zwycięstwo w generalnej klasyfikacji. W następnej rundzie warta podkreślenia jest wygrana 7:6 Pawła Rogalskiego (Zakręcona Bila Poznań) z kadrowiczem Karolem Skowerskim. W 1/8 Rogalskiego powstrzymał Roter, a drugiego z kadrowiczów – Mariusza Skonecznego (Duet) utalentowany junior B. Rozwadowski. W meczach o wejście do półfinału wyglądało, że S. Nowak gładko pokona M. Rotera. Prowadził bowiem 6:1. Doświadczony gracz z Mikołowa nie odpuszczał i doprowadził do remisu 6:6. W ostatniej partii Nowak po udanej kombinacji z bili numer 3 odniósł sukces. W innych meczach W. Trajdos (Konsalnet Warszawa) 7:3 wygrał z D. Zającem (TREFL Sopot), po wyrównanych pojedynkach M. Fortuński (Baribal Lubin) 7:5 pokonał B. Rozwadowskiego, a M. Śniegocki Adama Skonecznego (Duet Tomaszów Maz.). W półfinale duża grupa osób oczekiwała zwycięstwa W. Trajdosa, który od początku tego sezonu potwierdza wysoką dyspozycję. Śniegocki pozbawił ich jednak złudzeń. Wygrał 7:1. W drugim półfinale S.Nowak 7:3 poradził sobie z M. Fortuńskim. Kończący zawody mecz finałowy nie był porywającym widowiskiem. W kilku partiach Śniegocki pokazał klasę, ale było sporo błędów i niedokładności. Dla Sławomira Nowaka awans do finału był ogromnym sukcesem. Grając pod presją kamer telewizyjnych ustąpił pola doświadczonemu Śniegockiemu. Ostatecznie przegrał 4:7.

      Puchary i medale dla najlepszych wręczyli: dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łódź Luiza Staszczak-Gąsiorek oraz prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Bilarda Sportowego Krzysztof Gardjas. Podziękowania za dobrą pracę należą się zespołowi sędziowskiemu w składzie: Waldemar Dębski, Marek Marcinkowski i Dariusz Kobacki.

      Mistrzostwa w Łodzi miały bardzo dobra oprawę medialną. Finał zostanie nadany 28 marca o godz. 15.25 w telewizji TELE 5, zaś powtórkę będzie można zobaczyć 29 marca o godz. 11.05. Wiadomości o turnieju podały: Radio Łódź, Radio ESKA, Radio PLANETA; Gazeta Wyborcza, Dziennik Łódzki, TV TOJA oraz serwisy internetowe „Moje Miasto” i „Łódź City”.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Sławomir Nowak 7
Mariusz Roter 6
Sławomir Nowak 7
Mieszko Fortuński 3
Mieszko Fortuński 7
Bartosz Rozwadowski 5
Sławomir Nowak 4
Mateusz Śniegocki 7
Wojciech Trajdos 7
Dominik Zając 3
Wojciech Trajdos 1
Mateusz Śniegocki 7
Mateusz Śniegocki 7
Adam Skoneczny 5

Chociaż dzieliło ich 11 lat, to finał IX Mistrzostw Wielkopolski był pojedynkiem dwóch doświadczonych bilardzistów. Jeden z nich ma w dorobku brązowy medal mistrzostw Europy seniorów i jeden tytuł mistrza Polski, drugi był brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów, dwukrotnym indywidualnym mistrzem Europy juniorów i 4 razy mistrzem Polski seniorów. Zwyciężył także w międzynarodowym cyklu Dynamic Best of the East w 2007 roku i uzyskał tytuł „Zawodnika Roku 2006”. Ten pierwszy to Mariusz Roter z Mario Unitor B Mikołów, tym drugim jest Mateusz Śniegocki z Hadesu Poznań. W rywalizacji doświadczenia lepszym okazał się Śniegocki pokonując rywala 7:3.

      Do kolejnego turnieju Grand Prix Polski WiK POL TOUR ponownie zgłosiło się ok. 200 zawodników. Z przyczyn technicznych możliwy był start „jedynie” 176 bilardzistów. Ostatecznie do stołów podeszło 175 osób. W fazie grupowej niespodzianką było zwycięstwo Karoliny Stawarz (Ósemka Rzeszów). Okazała się ona najlepsza w grupie 14 wygrywając cztery pojedynki (z P. Kudlikiem, P. Judkowiakiem, M. Wojewodą i J. Przybysławskim). W historii WiK POL TOUR nigdy kobieta nie awansowała do etapu pucharowego z pierwszego miejsca. W pozostałych grupach kilku faworytów przegrało po pojedynku, ale awans sobie zapewniło.

      W rundzie pucharowej – pierwsze mecze, najciekawsze były spotkania D. Zając – R. Zachar (7:4) oraz K. Gastman – Mieszko Fortuński (5:7). Stopień wyżej było już bardzo emocjonująco. P. Kudlik (Metal-Fach LP Sokółka) po raz drugi wygrał z W. Trajdosem (Konsalnet Warszawa) 7:4. Kilka tygodni temu młody zawodnik wychowany w Chodowie pokonał doświadczonego warszawiaka w Polish Open. Podobnie jak teraz uznano to za sensację. W innych meczach B. Rozwadowski (Nosan Kielce) okazał się lepszy od A. Skonecznego (Duet Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) 7:5, M. Fortuński (Zagłębie Baribal Lubin) od K. Skowerskiego (Nosan Kielce) 7:4, T. Malinowski (Frame Łódź) od D. Zająca (Trefl Sopot) a M. Kędzior (Pino Ventor Dębica) od W. Szewczyka (Konsalnet Warszawa) 7:1. O dużym szczęściu mógł także mówić M. Śniegocki, który powinien przegrać z M. Turkowskim (Nosan Kielce), ale zawodnik ze „scyzorykowa” popełnił proste błędy i przegrał 6:7.

      W meczach o wejście do 1/4 finału można mówić o jednej ciekawostce. M. Kędzior wyeliminował kadrowicza M. Skonecznego 7:6. Trzy pojedynki premiujące wejściem na podium zakończyły się wysokim zwycięstwem. S. Nowak (Konsalnet Warszawa), B. Rozwadowski i M. Śniegocki stosunkowo łatwo zapewnili sobie medale. W czwartym starciu zwycięzca rankingu 2008 Tomasz Kapłan (Ósemka Rzeszów) walczył z M. Roterem i niespodziewanie lepszym został 37-letni Roter (7:6).

      W pierwszym półfinale młody Bartosz Rozwadowski nie miał już siły, aby pokonać Mateusza Śniegockiego (4:7). Mecz stał na słabym poziomie, a liczbą pomyłek można by obdzielić kilka spotkań. W drugim meczu decydującym o awansie do finału mniej błędów popełnił Mariusz Roter i wygrał ze Sławomirem Nowakiem 7:5. Wejście Rozwadowskiego i Nowaka na podium należy uznać za duży sukces tych zawodników. Dla Bartosza to najlepszy wynik w historii jego startów w WiK POL TOUR, dla Nowaka potwierdzenie pozycji w krajowej czołówce.

      W finale Śniegocki szybko uzyskał przewagę i wyglądało na to, iż wygra 7:0. Popełnił jednak błąd i Roter zaczął odrabiać straty. Nie zdołał jednak bardziej zagrozić Mateuszowi. Ostatecznie mecz zakończył się rezultatem 7:3. Zwycięstwo Śniegockiego znacznie umocniło go w fotelu lidera 2009 i przybliżyło do nagrody głównej Opla Corsy.

      Turniej, którego współgospodarzem była Gmina Środa Wielkopolska i Klub „Zakręcona Bila” z Poznania prowadzili Waldemar Dębski i Marek Marcinkowski. Nagrody dla zwycięzców wręczył burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski i szef „Zakręconej Bili” Dariusz Gałęzowski. Retransmisję finału pokaże telewizja TELE 5, a pojedynki i rezultaty można było śledzić on-line w internecie. W imieniu firmy Mak Marketing składam podziękowania wszystkim osobom, które pomogły w organizacji tego turnieju.

Relacja telewizyjna – TELE 5

emisja sobota 6 czerwca 2009 o godz. 11:05

powtórka niedziela 7 czerwca 2009 o godz. 12:05
 

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 6
Mariusz Roter 7
Mariusz Roter 7
Sławomir Nowak 5
Sławomir Nowak 7
Michał Kędzior 2
Mariusz Roter 3
Mateusz Śniegocki 7
Mateusz Śniegocki 7
Konrad Gdaniec 2
Mateusz Śniegocki 7
Bartosz Rozwadowski 4
Mieszko Fortuński 3
Bartosz Rozwadowski 7

Mateusz Śniegocki z Hadesu Poznań umocnił swoją pozycję w polskim rankingu i poważnie zbliżył się do głównej nagrody jaką jest Opel Corsa. W kolejnych zawodach Grand Prix Polski WiK POL TOUR rozegranych tym razem w Białymstoku zajął pierwsze miejsce pokonując w finale Karola Skowerskiego z Nosanu Kielce 6:3. Na podium znaleźli się także Robert Zachar z Trefla Sopot oraz Michał Kędzior z Pino Ventor Dębica.

      Dla Śniegockiego sukces w Białymstoku to trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Był najlepszy w Łodzi i Środzie Wlkp., a w Katowicach zajął drugie miejsce. Tym razem na XV lecie Elidy Białystok, jednego z najbardziej zasłużonych klubów w historii Polskiego Związku Bilardowego, także okazał się nie do zatrzymania.

      Warunki gry w Elidzie były bardzo trudne. Na dwa dni przed zawodami sala ze stołami została zalana. Ulewne deszcze spowodowały zator w systemie odwadniającym i klub stanął po kostki w wodzie. Tylko wielka ofiarność gospodarzy – Edwarda i Barbary Kulikowskich – spowodowała, że można było imprezę przeprowadzić. Sporo wilgoci pozostało jednak w lokalu i stoły zachowywały się bardzo dziwnie. Nie przeszkodziło to dużej części zawodników rozegrać bardzo dobre pojedynki, a w czasie turnieju ponad 80 partii zakończono z „kija”.

      Niespodzianką zawodów był znakomity występ Mateusza Stefańczyka z Kielc, który doszedł do 1/4 finału pokonując po drodze W. Sroczyńskiego, A. Skonecznego i K. Drąkę. Po raz kolejny dobry start zaliczył Michał Kędzior i Robert Zachar.

      Niespodzianką było odpadnięcie już w pierwszej rundzie Tomasza Kapłana z Ósemki Rzeszów (przegrał z Bartoszem Skwarło z Baryły Wejherowo) i Mariusza Skonecznego z Duetu Lipiński Dachy (poległ w pojedynku z Przemysławem Markowskim z Elidy). Z dużym zainteresowaniem obserwowano start niegdyś najlepszego polskiego bilardzisty, wielokrotnego mistrza Polski Karola Augustynowicza z Elidy Białystok. Karol wyszedł z grupy, ale w pierwszej rundzie pucharowej przegrał z Michałem Turkowskim z Nosanu Kielce 5:6.

      W XV leciu Elidy brało udział 123 bilardzistów. Niektórzy, aby zagrać musieli przejechać w jedną stronę prawie 700 km. Z zawodów w stolicy Podlasia nie realizowaliśmy zapisu dla TELE 5. Była jednak TVP3 Białystok, która nakręciła krótki reportaż.

      Zawody sprawnie prowadził duet sędziowski Waldemar Dębski – Marek Marcinkowski.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Wojciech Gosk 3
Karol Skowerski 6
Karol Skowerski 6
Michał Kędzior 4
Michał Kędzior 6
Radosław Babica 5
Karol Skowerski 3
Mateusz Śniegocki 6
Mateusz Śniegocki 6
Sławomir Nowak 0
Mateusz Śniegocki 6
Robert Zachar 3
Robert Zachar 6
Mateusz Stefańczyk 0

Mateusz ¦niegocki staje się niekwestionowanym liderem zawodów Grand Prix Polski WiK POL TOUR 2009. Na sześć imprez zorganizowanych w tym roku wygrał cztery, a raz był drugi. Tym razem pokonał rywali w Gdańsku, chociaż powinien odpaść kilka rund wcześniej, w meczu z Michałem Kędziorem.

      W VII Mistrzostwach Gdańska w 10 bil wystartowało 159 bilardzistów z największymi krajowymi gwiazdami włącznie. W pierwszej fazie turnieju nie było niespodzianek. Z 32 grup do dalszej rundy awansowali wszyscy faworyci. Może jednak zastanawiać brak awansu tak doświadczonych graczy jak: Sebastian Ryłko, Bartosz Skwarło, Paweł Męderak, Krystian Piekarski, Krzysztof Polaszek i Konrad Gdaniec. Z pewnością będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o tym starcie.

      Gdy w fazie pucharowej zostało 64 sportowców zaczęło się bardziej emocjonująco, ale nikt z wielkich nie odpadł. Do ćwierćfinałów można rzec przeszło bez sensacji. Dziwiły niektóre rezultaty jak na przykład: R. Babica – K. Skowerski 6:0; P. Ostrowski – D. Zając 6:1, M. Roter – T. Malinowski 6:0, T. Kanik – P. Kudlik 1:6, M. Czarnecki – P. Ostrowski 6:0 czy T. Kapłan – K. Drąka – 6:0. Znając wysoki poziom sportowy zawodników, z pewnością tak wysokie przegrane są zaskoczeniem. Gdy grano mecze o wejście do 1/4 finału dzielnica, w której znajduje się Green Club w Gdańsku została pozbawiona prądu. Przez ponad 2 godziny oczekiwano na działania ekipy pomocy energetycznej. Ostatecznie awarię usunięto i turniej z nieznacznym opóźnieniem kontynuowano dalej.

      W ćwierćfinale „najłatwiej” poszło Radosławowi Babicy (Nosan Kielce), który 6:0 pokonał Adama Skonecznego (Duet Lipiński Dachy Tomaszów Maz.). W pozostałych meczach było znacznie trudniej. Wicelider rankingu 2009 Sławomir Nowak 5:6 uległ Wojciechowi Trajdosowi (obaj Konsalnet Warszawa). Michał Czarnecki (Duet Lipiński Dachy) wynikiem 6:3 wyeliminował prowadzącego w polskim rankingu ogólnym Tomasza Kapłana (Ósemka Rzeszów). Najciekawiej potoczył się mecz pomiędzy Mateuszem ¦niegockim (Hades Poznań) a Michałem Kędziorem (Pino Ventor Dębica). Początek był dla ¦niegockiego. Później z 2:0 dla Wielkopolanina zrobiło się 3:2 dla mieszkańca Podkarpacia. Gdy na tablicy wyników było 5:3 dla Kędziora widzowie oglądali tylko ten mecz. ¦niegocki partiami z kija wyrównał na 5:5. W decydującej partii po rozbiciu Mateusz zagrał odstawną. Michał wykonał skok i wbił bilę jednocześnie dobrze ustawiając białą do kolejnych zagrań. Sytuacja na stole była przejrzysta i wszystko wyglądało na to, iż ¦niegocki zakończy swój udział w imprezie. Tymczasem Kędzior po wbiciu kilku kul niespodziewanie popełnił błąd. Taki prezent wykorzystał Mateusz. Po meczu zawodnik z Dębicy długo patrzył na uszkodzoną kapkę kija.

      W 1/2 finału hitem miał być mecz R. Babica – M. ¦niegocki. Tak jednak nie było. Po rewelacyjnej grze ¦niegocki wygrał 6:1. Więcej emocji dostarczył pojedynek M. Czarneckiego z W. Trajdosem. Wynik końcowy brzmiał 6:5 dla Trajdosa. Czarnecki nie wytrzymał presji i w końcówce meczu pomylił się przy wbijaniu.

      W finale 6:4 lepszy okazał się Mateusz ¦niegocki. Wojtek Trajdos przez 75% meczu dzielnie stawiał mu opór. Finisz należał jednak do gracza z Hadesu. Po zakończonym meczu Trajdos żartował: „dajcie mu te klucze od Corsy, w tym roku nikt go nie zatrzyma”.

      Zwycięstwo w Gdańsku jest potężnym skokiem do przodu w kierunku samochodu Opel Corsa, będącego główną nagrodą dla zwycięzcy polskiego rankingu w 2009 roku. Systematyczny, solidny trening przynosi ¦niegockiemu efekty.

      Podsumowując, 127 zawody z cyklu POL TOUR były bardzo udane. Właściciel Green Clubu – Ryszard Borowski przed imprezą odmalował lokal oraz wymienił sukno i bandy na wszystkich 16-stu stołach. Za taki trud podziękowano mu długimi brawami. Poza relacjami on-line w TVSport mistrzostwa Gdańska promował portal „Gdańsk24.pl”. Sprawnie pracował zespół sędziowski w składzie: Waldemar Dębski (sędzia główny) oraz Piotr Kamiński i Arkadiusz Sząszor.

      Na zakończenie trzeba jednak powiedzieć coś przykrego. Podobnie jak przed poprzednimi turniejami WiK POL TOUR mieliśmy w Gdańsku nadmiar zawodników. Ze względów technicznych trzeba więc było odmówić startu kilkunastu chętnym. Tymczasem z grona zarejestrowanych nie zgłosiło się sporo osób. Ci, którzy zaryzykowali i przyszli na odprawę zostali dopisani, ale 9 miejsc zostało wolnych. Szkoda, bo są tacy, którym zależy na udziale w najważniejszej polskiej rywalizacji i nieodpowiedzialność kolegów (klubów) pozbawiła ich tej szansy. Mamy nadzieję, że taka sytuacja się więcej nie powtórzy.

      Kolejny turniej odbędzie się w odmianę 14/1 w Dębicy w dniach 3-4 października.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 3
Michał Czarnecki 6
Michał Czarnecki 5
Wojciech Trajdos 6
Sławomir Nowak 5
Wojciech Trajdos 6
Wojciech Trajdos 4
Mateusz ¦niegocki 6
Adam Skoneczny 0
Radosław Babica 6
Radosław Babica 1
Mateusz ¦niegocki 6
Michał Kędzior 5
Mateusz ¦niegocki 6

IV Mistrzostwa Dębicy, będące 128 turniejem z cyklu Grand Prix Polski WiK POL TOUR, zgromadziły na starcie 76 zawodników. Na Podkarpacie przyjechała cała krajowa czołówka. Przedturniejowe sondaże największe szanse dawały prowadzącemu w tegorocznym rankingu Mateuszowi Śniegockiemu z Hadesu Poznań. Mati na 6 imprez w tym sezonie wygrał 4 i raz był w finale.

      „Nigdy jednak w swej karierze nie wygrałem zawodów w odmianę 14/1. Cieszę się, że tak wysoko oceniane są moje szanse. Będę się bardzo starał zwyciężyć” – powiedział na rozpoczęciu turnieju Mateusz. Dodajmy, że w sondażu Mak Marketing Śniegocki miał 21 % głosów. Za nim z 16 % lokowali się Radosław Babica z Nosanu Kielce i Wojciech Trajdos z Konsalnetu Warszawa. Po 7 % głosów otrzymali Adam Skoneczny z Duetu Lipiński Dachy Tomaszów Maz., Tomasz Kapłan z Ósemki Rzeszów i Michał Kędzior z Pino-Ventor Dębica. Inni uczestnicy Mistrzostw Dębicy oceniali:

Krzysztof Polaszek – Baryła Wejherowo – Stawiam na Trajdosa. Pozostali oczywiście są groźni, ale jego gra w 14/1 jest najlepsza.

Piotr Ostrowski – Duet Tomaszów Maz. – Zakładam, że ja wygram, ale z tej grupy typowałbym Kapłana.

Magdalena Diering z Poznania – Oczywiście typuję zwycięstwo brata, Radosława Babicy.

Tego samego zawodnika jako zwycięzcę wskazuje Krystian Piekarski z LP Metal Fach Sokółka. Po wygraniu Dynamic Best of the East w Kijowie Radek popłynie na fali. Kapłan, który w tym roku nie pokazał niczego specjalnego, ma niskie notowania. Nie ma się czemu dziwić.

Paweł Męderak – Bila Tarnów – Śniegocki jest na takim gazie, że nie ma znaczenia w którą z odmian gra. Zdarzają się w turniejach niespodzianki (jak na przykład wygrana w 14/1 W. Samborskiego w 2007 roku), ale tym razem chyba nie będzie.

      Rywalizacja w pierwszej fazie zawodów odbyła się w 12 grupach. Grano systemem każdy z każdym. Tutaj nie było większych niespodzianek. W następnym etapie – fazie pucharowej, na rozpoczęcie hitem było spotkanie kadrowiczów T. Kapłana i K. Skowerskiego. Okazało się, że mecz praktycznie był do jednej bramki. Kapłan wygrał 85:13. W dalszej części turnieju Piotr Kudlik (LP Metal Fach Sokółka) wyeliminował W. Trajdosa (85:79). Brawa należą się młodemu zawodnikowi z Sokółki, który przełamał doświadczonego przeciwnika. W drugim podejściu Trajdos zrobił 72 pkt. Nie załamało to Piotra. Breakiem 56 dogonił rywala i po błędzie warszawianina zakończył mecz. Mariusz Skoneczny do domu odesłał kolejnego z faworytów R. Babicę. Tutaj było jeszcze ciekawiej. Cały mecz zagrał w jednym podejściu. Lidera rankingu w 1/4 finału zatrzymał Sławomir Nowak z Konsalnetu Warszawa. Sławek zajmujący w generalnej klasyfikacji 2 miejsce wygrał 85:32. Na 5 miejscu zakończył także gry T. Kapłan po przegranej z Michałem Czarneckim z Duetu (85:59). Do 1/2 finału awansował także M. Skoneczny pokonując brata Adama 85:38. W ten sposób wszyscy główni faworyci sondażu odpadli z rywalizacji. W pierwszym półfinale Skoneczny szybko wygrał z Nowakiem 85:12. W drugim meczu było zdecydowanie bardziej wyrównanie. Skuteczniejszy okazał się Michał Czarnecki. Wynikiem 85:57 pokonał Piotra Kudlika.

      W finale nie było porywających, długich serii, ale zawodnicy wykonali kilka bardzo odważnych, trudnych zagrań . W derbach Duetu lepszy był Mariusz Skoneczny 85:77. Dodajmy, że Mariusz w tym sezonie nie zajął wyższego niż 9 miejsce. Na niespełna dwa miesiące przed mistrzostwami świata zwyżka formy jest mile widziana.

     W generalnym rankingu nie nastąpiły wielkie zmiany. Nadal z dużą przewagą prowadzi M. Śniegocki (233 pkt.). Za nim jest S. Nowak (167 pkt.) i M. Czarnecki (164 pkt.).

      Podziękowania za przygotowanie imprezy należą się klubowi Pino-Ventor z Dębicy, kierowanemu przez Piotra Kędziora. Zespół sędziowski pracował w składzie: Marek Marcinkowski (sędzia główny) i Piotr Kamiński.

      Do grona stałych sponsorów cyklu WiK POL TOUR dołączył Urząd Miasta Dębica oraz firma Ventor.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Tomasz Kapłan 59
Michał Czarnecki 85
Michał Czarnecki 85
Piotr Kudlik 57
Mariusz Roter 49
Piotr Kudlik 85
Michał Czarnecki 77
Mariusz Skoneczny 85
Adam Skoneczny 38
Mariusz Skoneczny 85
Mariusz Skoneczny 85
Sławomir Nowak 12
Sławomir Nowak 85
Mateusz Śniegocki 32

Ósmy z dziewięciu rankingowych turniejów Grand Prix Polski w Pool Bilard WiK POL TOUR dobiegł końca. W Rzeszowie były sukcesy rutyniarzy, ale także miłe niespodzianki w wykonaniu juniorów. Zwyciężył doświadczony Karol Skowerski z Nosanu Kielce, pokonując w finale kolegę z kadry narodowej, obrońcę tytułu z 2008 roku Tomasza Kapłana z Ósemki Rzeszów. Na podium stanął jednak także juniorski wicemistrz Europy Konrad Piekarski z Metal Fach LP Sokółka oraz nie błyszczący w tym sezonie Michał Turkowski z Nosanu Kielce.

      Finał Skowerski – Kapłan przebiegał pod dyktando zawodnika z Kielc. Początkowo prowadził 16:0, później 40:16 i 70:23. Ostatecznie wygrał 85:23, co w historii pojedynków pomiędzy tymi zawodnikami nie miało miejsca zbyt często. Kapłan nie ma najlepszego roku. W WiK POL TOUR najwyżej był piąty. Skowerski raz walczył w finale.

      Na „dalekim” dziewiątym miejscu zawody zakończyli liderzy rankingu 2009 Mateusz Śniegocki z Hadesu Poznań i Sławomir Nowak z Konsalnetu Warszawa. Rywale odrobią do nich kilka punktów. Łącznie w IV Mistrzostwach Rzeszowa zagrało 65 zawodników. Mecze prowadzono w klubach Ósemka i Metropolis.

      Blisko podium, na miejscach 5-8 uplasowali się gwiazdorzy: Radosław Babica (Nosan), Mariusz Roter (Mario Unitor BC Mikołów) oraz Wojciech Trajdos (Konsalnet). Razem z nimi stanął Bartosz Humeniuk (Dziewiątka Wałbrzych), któremu należą się gratulacje z tak dobrego wyniku.

      Podziękowania kierujemy dla zespołu sędziowskiego prowadzonego przez Marka Marcinkowskiego. Udany debiut sędziowski zaliczył Grzegorz Pikul. Ekipę wzmocnił Krzysztof Mysior, przebywający ostatnio w Anglii.

      Tradycyjnie wspaniale spisali się gospodarze. Rzeszowski bilard ma długą tradycję. Janusz Stawarz i Marek Wisz są w niej mocnymi kartami.

      Na otwarciu turnieju cztery osoby otrzymały podziękowania Polskiego Związku Bilardowego za aktywne wspieranie sportu w naszym kraju. Byli to dziennikarze: Tomasz Ryzner i Marcin Lew oraz działacze Marcin Kostera i Marek Wisz.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Michał Turkowski 85
Radosław Babica 31
Michał Turkowski 48
Karol Skowerski 85
Mariusz Roter 37
Karol Skowerski 85
Karol Skowerski 85
Tomasz Kapłan 23
Konrad Piekarski 85
Wojciech Trajdos 51
Konrad Piekarski 23
Tomasz Kapłan 85
Bartosz Humeniuk 28
Tomasz Kapłan 85

VIII Mistrzostwa Kielc zamknęły tegoroczny cykl zawodów Grand Prix Polski w Pool Bilard WiK POL TOUR. Podsumowując sezon zdecydowanym liderem został Mateusz Śniegocki z Hadesu Poznań (273 pkt), który zwyciężył aż w 5 turniejach wyprzedzając drugiego w rankingu Tomasza Kapłana z Ósemki Rzeszów o 79 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Wojciech Trajdos z Konsalnetu Warszawa.

      Sumując ilość startujących w 9 imprezach cyklu otrzymaliśmy liczbę 1.165 startujących. Minął więc kolejny wspaniały rok dla WiK POL TOUR. Słowa podziękowania kierujemy więc do zawodników, klubów, sponsorów i partnerów wspierających Mak Marketing w realizacji zadania. Sukcesem roku 2009 było utrzymanie telewizyjnej retransmisji finałów WiK POL TOUR w TELE 5 i realizacja własnych internetowych produkcji. Na stronę www.TVsports.pl zanotowaliśmy rekordową liczbę wejść. Tysiące osób poprzez internet obserwowały zawody.

      Głębokie ukłony dla sponsorów, którzy pomimo trudnej sytuacji na rynku gospodarczym dotrzymali zobowiązań. Wręczyliśmy więc zwycięzcom zadeklarowane nagrody finansowe, a najlepsi otrzymają samochód Opel Corsa i sprzęt RTV. Dziękujemy firmom: „Brześć” z Brześcia Kujawskiego, „WiK” z Kostkowic, Konsalnet z Warszawy, Cleaner z Łodzi, Trofea Sport Poland z Kielc i Media Expert.

      W Kielcach, w ostatniej odsłonie sezonu zagrało 119 zawodników. Początkowo walczyli w 20 grupach w Kieleckim Centrum Bilardowym PZBil „Contact” i klubie „Focus”. Potem 60 najlepszych w fazie pucharowej. Podobnie jak w wielu imprezach nie zabrakło niespodzianek. Nie zawsze doświadczeni faworyci pokonywali żywiołową młodzież. Pierwszą wielką sensacją był awans z pierwszego miejsca w grupie Katarzyny Wesołowskiej (Nosan Kielce). Kasia wygrała aż 4 mecze, a przecież w jej grupie byli m.in. Sławomir Nowak (Konsalnet Warszawa) i Tytus Kanik (Hades Poznań).

      W gronie medalistów VIII Mistrzostw Kielc byli wielcy rutyniarze i wspaniale rozwijający się junior. W finale Mateusz Śniegocki pokonał Tomasza Kapłana 8:3. Trzeci był doświadczony Krzysztof Drąka (Ósemka Rzeszów) i 16-letni Konrad Piekarski (Metal Fach LP Sokółka). Poza podium znaleźli się: byli mistrzowie Polski Mariusz Roter (Mario Unitor BC Mikołów) i Wojciech Trajdos (Konsalnet Warszawa) oraz juniorzy Maciej Wójcik (Nosan Kielce) i Adrian Borowiec (Hades Poznań).

      Nad meczami nadzór sprawował zespół sędziowski w składzie: Marek Marcinkowski (s. główny), Krzysztof Mysior i Edward Janaszek. Tradycyjnie partnerem przy organizacji WiK POL TOUR w Kielcach było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Bilardowe. Wsparcia udzielił Świętokrzyski Urząd Marszałkowski.

Wyniki
 

1/4 finału 1/2 finału Finał
Mateusz Śniegocki 8
Wojciech Trajdos 7
Mateusz Śniegocki 8
Konrad Piekarski 2
Konrad Piekarski 8
Mariusz Roter 6
Mateusz Śniegocki 8
Tomasz Kapłan 3
Krzysztof Drąka 8
Adrian Borowiec 5
Krzysztof Drąka 1
Tomasz Kapłan 8
Maciej Wójcik 3
Tomasz Kapłan 8